KARPATKA

Karpatka

To ciasto jest moim wspomnieniem z dzieciństwa. Mama robiła je zawsze jak wracałam z wakacji do domu. Moje dzieci też je uwielbiają. Polecam serdecznie.

SKŁADNIKI NA CIASTO:

1 szklanka wody

1 szklanka mąki

1/2 kostki masła lub margaryny

5 jaj

1 łyżeczka proszku do pieczenia

SKŁADNIKI NA KREM:

1/2 litra mleka

3 łyżki mąki pszennej

2 łyżki mąki ziemniaczanej

1 cukier waniliowy

1 masło roślinne

3/4 szklanki cukru

PRZYGOTOWANIE CIASTA:

W rondlu należy zagotować wodę z solą i masłem/margaryną. Na wrzącą wodę należy wsypać całą mąkę (wymieszaną z proszkiem do pieczenia) i cały czas mieszać drewnianą łyżką, by nie porobiły się grudki. Nie gotować! Mieszać tak długo, aż ciasto uformuje się w kulę i nie będzie przylepiać się do ścianek rondla.

Następnie należy wbijać po jednym jajku ucierając, aż ciasto stanie się gładkie, lśniące i będzie odrywać się od łyżki wydłużonymi kawałkami.

W przepisie mojej mamy był zapis, by całe ciasto wyłożyć na wysmarowanej tłuszczem blaszce, a po upieczeniu przekroić na dwie części.

Ja piekę dwa osobne ciasta. Przygotowane ciasto dzielę na dwie części i piekę jedno po drugim. Pierwsze ciasto piekę przez około 25 minut w rozgrzanym piekarniku , a drugie troszkę krócej. Jednak przed wyjęciem proszę sprawdzić patyczkiem, czy ciasta są już upieczone.

Nie można otwierać piekarnika przez pierwsze 15-20 minut pieczenia się ciasta!

PRZYGOTOWANIE KREMU:

Z mleka, mąki i cukru (również cukru waniliowego) należy ugotować budyń. Wystudzić. W naczyniu utrzeć masło i po łyżce dodawać przygotowany wcześniej budyń.

Na jedno upieczone ciasto (ja wybieram mniejsze „karpaty”) wykładamy cały krem i przykrywamy drugim ciastem. Wierzch posypujemy cukrem pudrem.

Moja rada:

  • z braku czasu można zrobić gotowy krem do karpatki
  • do kremu można dodać zapach