Tort zamówiła moja córcia na swoje urodzinki. Wszystkim bardzo smakował. Dzieci zajadały sie nie tylko bitą śmietaną, ale również piankami rozsypanymi dookoła tortu. Polecam. Nic trudnego.
SKŁADNIKI NA BISZKOPT:
5 jajek
1 szklanka mąki pszennej
1 szklanka cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
SKŁADNIKI NA PONCZ:
sok np. z brzoskwiń, z ananasa, wg uznania
SKŁADNIKI NA BITĄ ŚMIETANĘ:
500 g śmietany kremówki
2 łyżki cukru
cukier waniliowy
usztywniacz do śmietany albo 2 łyżeczki rozpuszczonej żelatyny
DO DEKORACJI:
krem waniliowy 5 minut
barwniki spożywcze
PRZYGOTOWANIE BISZKOPTU:
Białka ubić na sztywno i wolno dodawać cukier – ciągle miksując. Następnie dodawać wg kolejności: żółtka, mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia. Wszystko dokładnie wymieszać. Ciasto przelać do wcześniej przygotowanej tortownicy i piec przez około 30 minut w 180 st. Ja chciałam, by nasz motyl miał jeszcze tułów z ciasta, dlatego do małej prostokątnej formy (robię w niej keksy) odlałam tyle ciasta, by poziom w tortownicy i małej foremce był podobny.
Wystarczy upiec ciasto w tortownicy, a tułów zrobić z banana.
PRZYGOTOWANIE BITEJ ŚMIETANY:
Schłodzoną śmietanę ubić na sztywno, dodać cukry i na koniec usztywniacz albo żelatynę.
PRZYGOTOWANIE PONCZU:
Cukier rozpuszczam w małej ilości gorącej wody i dodaję zimną wodę (w sumie ma być okolo 1/2 szklanki wody). Następnie dolewam alkohol, jeżeli wiem, że dzieci nie będą jeść ciasta (tak jak to jest w mojej rodzinie) i cytrynę. Proponuję spróbować, bo czasami dodaję troszkę więcej cytryny albo cukru.
DO DEKORACJI:
Tym razem skorzystałam z gotowego kremu do tortów o smaku waniliowym 5 Minut. Ponieważ używałam płynnych barwników spożywczych, do kremu dodałam mniej mleka. Ja zrobiłam cztery kolory, ale to kwestia indywidualna.
Oczywiście nie wszyscy mają akurat dostęp do barwników. Wystarczy ciasto udekorować jednokolorowym kremem, a kolorowe akcenty zrobić np. pisakami cukrowymi, gotowymi kwiatkami, kolorowymi cukiereczkami ( lentilki), jak również owocami.
TORT:
Jeśli został upieczony mały placek to zaokrąglamy jego kąty, by przypominał tułów motyla. Przestudzony okrągły biszkopt kroimy na pół i brzegami układamy do środka, by przypominały kształtem motyla. Ciasta przekrawamy na dwa krążki. Przed nasączeniem układamy na tacy albo kloszu. Biszkopt nasączamy, kładziemy większą część bitej śmietany, przykrywamy pozostałym biszkoptem, który również nasączamy i pozostałą bitą śmietaną smarujemy wierzch motyla.
Kremem smarujemy brzeg (cały kształt biszkopta) i dekorujemy według własnego uznania. Ja resztę kremu podzieliłam na części i dodałam barwniki spożywcze, po czym udekorowalam motyla.
Moja rada:
- jeśli po zakończeniu dekoracji motyla zostanie krem można go wykorzystać jako nadzienie do ptysi czy gotowych kruchych babeczek
pol szklanki wodki w torcie dla dzieci ??!!
Już wyjaśniam: w mojej rodzinie torty robimy dla dzieci, ale nasze Skarby ich nie jedzą. Wolą inne przysmaki ze stołu. Jak zjedzą dekoracje i bitą śmietanę – to i tak sukces.
Każdy może to sobie interpretować na swój sposób. Zapewniam, że jeśli będą miały życzenie jeść takie ciasta, napewno nie znajdzie się tam alkohol!